Ivars Brakovskis

IMG_2032_2  Ivars Brakovskis IMG 2032 2 225x300Ivars savu profesiju izvēlējās 1972. gadā, kad iestājās Latvijas Valsts konservatorijas teātra fakultātē.

Tā kā tajā laikā tika uzņemts aktieru kurss tieši Ādolfa Šapiro vadītajam Valsts Jaunatnes teātrim, nākamie 20 Ivara mūža gadi ir saistīti tieši ar šo teātri. Nospēlēto lomu klāsts ir ļoti plašs un daudzveidīgs: Āris (G. Priedes lugā „Es jūs piespiedīšu mīlēt Raini”), Aleksis un Pičuks (R. Blaumaņa „Skroderdienas Silmačos”), Boris (Rozova „Lido dzērves”), Pēteris (A. Ostrovska „Mežs”), Marčs (P.Pētersona „Bastards”), Klibais (M. Zālītes „Pilna Māras istabiņa”), streļķis, viesis krogā (A. Čaka „Spēlē, spēlmani”), Beķeris (Majakovska „Mistērija par cilvēku”), Imants (G. Priedes „Smaržo sēnes”), Pilāts (P. Pētersona „Andromahe”), u.c. Īpaša vieta Jaunatnes teātra repertuārā vienmēr tika atvēlēta bērnu un jauniešu auditorijai domātām izrādēm, tādēļ nevar nepieminēt tādas Ivara lomas kā Artemons („Buratīno piedzīvojumi Muļķu zemē”), Maksimilians („Larsoni un Karlsoni”), Nena („Pīters Pens”), Ģenerālis T („Lupatu Anna”), Lanselots (J.Švarca „Pūķis”), Hercogs (A. Strindberga „Gulbjbaltīte”), Tenisons (Lutsa „Pavasaris), Lūrihs („Vārnu ielas republika”), u.c.

IMG-003  Ivars Brakovskis IMG 003 300x214Pēc tam, kad Valsts Jaunatnes teātris 1992. gadā tika likvidēts, Ivars sāka strādāt Valentīna Maculēviča nodibinātajā SIA Jaunatnes teātrī, pildot gan aktiera, gan uzvedumu daļas vadītāja pienākumus. Top tādas lomas, kā Firsts (A. Čehova „Ķiršu dārzs”), inspektors Beks (B. Brehta „Trīsgrašu opera”), Marins (M. Sebastjanu „Nezināmā zvaigzne”), Pūķis (D. Romanovičas „Visiem pasaku karaļiem”), Lauva (A.Volkova „Smaragda pilsētas burvis”), Hercogs (V.Haufa „Punduris Gardegunis”), u.c.

No 2000. gada Ivars ir Daugavpils teātra aktieris un režisors.

IMG_0002-001  Ivars Brakovskis IMG 0002 001 300x200Viņa radošā biogrāfija ir papildinājusies ar tādiem skatuves tēliem kā Kārklēns (R. Blaumanis „Zagļi”), Kāds (K. Skalbe „Pasaka par vērdiņu”), Krauklis (M. Čaklā un J.Kulakova rokopera „Čigāns sapnī”), grāfs Drakula („Drakula”), Edmonds Fontānžs („Kas ir bērna tēvs”), Pols („Kā novākt vecenīti”), Pirosmani (V.Korastiļovs „Pirosmani”), Tairons (J.O’Nīls „Garas dienas ceļš uz nakti”), Ģikojs (A.Ostrovskis „Negaiss”), profesors Aršambo (F.Vebērs „Viesības idiotiem”), Žans Pols Arjē (F. Minjanā „Vasaras beigas Bakarā.”), Karalis („Pelnrušķīte”), Tēvs (F.Arabals „Pikniks”), Krancis („Reiz bija” un „Reiz bija tā”), Dakteris (K. Ludvigs „Mīlestība vai nauda”), Pīters (K.Jokste „Klepernīku pogosta zvaigzne”),u.c.

Režijas darbi.
Reiz_bija_taa_____10  Ivars Brakovskis Reiz bija taa     10 300x225Daugavpils teātrī tapa viņa pirmā bērniem domātā izrāde „Paputējusī karaļvalsts”. Mazo skatītāju atsaucība bija ļoti liela, tāpēc šim iestudējumam sekoja izrādes „Smaragda pilsētas burvis”, „Pelēkais namiņš”, „Reiz bija”, „Ziemassvētku stāsts” un „Reiz bija tā”. (2006. gadā veidotā izrāde „Reiz bija” tika nominēta „Spēlmaņu nakts” balvai par labāko bērnu izrādi). Jāpiebilst, ka Ivars ir ne tikai šo izrāžu režisors, bet arī iestudējumos izmantoto lugu autors. 2003. gada ASSITEJ Latvijas nodaļas un Latvijas dramaturgu ģildes rīkotajā „Bērnu un Jaunatnes teātru dramaturģijas konkursā” viņa luga „Paputējusī karaļvalsts” ieguva 2. vietu.
IMG_1762_2  Ivars Brakovskis IMG 1762 2 e1476996815209 300x277Paralēli darbam teātrī, Ivars daudz laika ir veltījis darbam ar bērniem un jauniešiem.
Viņš ir vadījis VEF bērnu un jauniešu dramatisko pulciņu, no 1998. –2001.gada darbojies kā bērnu un jauniešu dramatiskās studijas „Pirmais dublis” aktiermeistarības pasniedzējs, no 1994.-1097. gadam vadījis Mežciema sākumskolas dramatisko kolektīvu un Rīgas Pārtikas rūpniecības skolas jauniešu dramatisko kolektīvu, no 2003.–2006. gadam strādājis ar Daugavpils LKC jauniešu dramatisko studiju. No 2011. gada Ivars ir aktiermeistarības pasniedzējs Daugavpils universitātes vokālistiem, bet no 2013. gada viņš vada Daugavpils novada kultūras pārvaldes Raiņa mājas bērnu un jauniešu teātra studiju „Berķeneles kamolītis”.

IMG  Ivars Brakovskis IMG 204x300Šobrīd daudzi viņu varētu atpazīt kā dakteri Baranovski no seriāla “Ugunsgrēks” vai ārstu no Lailas Pakalniņas filmas “Ausma”. Arī epizodē no seriāla “Māja pie ezera” iespējams aktieri redzēt vetārsta lomā.

Īpaši jāatzīmē, ka 2003. gadā par Valmieras teātra iestudējumā „Potivāra nams” (R.Blaumanis, režisors F.Deičs) atveidoto Matīsa lomu  un 2008. gadā par Saimnieka lomu Daugavpils teātra izrādē „Velniņi”, Ivars tika nominēts „Spēlmaņu nakts” balvai kā gada labākais aktieris.

Informācija par aktiera biogrāfiju no citu valstu kanāliem pieejama šeit:

http://www.kino-teatr.ru/kino/acter/m/post/32206/bio/

http://www.efis.ee/en/filmmakers/filmmaker/id/13717/

Zemāk ir iespēja noskatīties Raiņa 150 gadu jubilejai par godu tapušu uzvedumu, kuram Ivars ir režisors, bet scenārija autore ir Alda Krastiņa.